Arkiv

Klassiska

Spegel, rokoko av Niclas Meunier

Ljuskrona, stockholmsarbete i empire

Konsolbord, gustavianskt av Pehr Ljung

Ampel, 1800-talets första hälft, Österrike

Ljuskrona, omkring 1900, Baccarat

Grande Coupe, Restauration

Grande Coupe, Restauration

Konsolbord, högklassigt arbete med nautiska emblem

Kandelabrar, Restauration, Frankrike

Matbord, 1800-tal

Matbord, 1800-tal

Kandelaber, parisarbete i empire

Spegel, gustavianskt stockholmsarbete

Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete