Ljuskrona, stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i empire, för åtta ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med markiser, ovaler och piggar, övre kjolen med dekor av uppsvängda akantusblad, ljusringen med dekor av kvinnogestalt som symboliserar Afrika, lyror samt växtornament, uppsvängda ljusarmar, korgbotten med avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 127 cm, smärre lagningar, nagg och slitage, spår av elektrifiering

2363

2017-06-07