Stockholm – Magasin 5

Palermogatan 19
11556 Stockholm

Kundtjänst
Telefon mån–fre 9–17: 08-453 67 00
info.magasin5@auktionsverket.se

Värdering:
vardering@auktionsverket.se

Mån–fre 12–18
Lör 11–15

Till våra onlineauktioner

Välkommen till Magasin 5 vid Frihamnen i Stockholm!
Våra onlineauktioner hittar du här


Vi på Magasin 5

Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Margareta Lundström

+46 (0)8-453 67 23margareta.lundstrom@auktionsverket.se


Värderingsman - Specialist Vapen

Peter Willes

+46 (0)8-453 67 44peter.willes@auktionsverket.se


Specialist Smycken - Gemmolog FGA. Värderingsman förordnad av Sveriges Handelskamrar

Sandra Johansson

+46 (0)8-453 67 24sandra.johansson@auktionsverket.se


Värderare - Vapen, technica, textilier

Anna Martín-Bergman

+46 (0)8-453 67 25anna.martin.bergman@auktionsverket.se


Värderare - Asiatisk keramik

Douglas Milling

+46 (0)8-453 67 41douglas.milling@auktionsverket.se


Värderare - Nutida konst och skulptur

Fredrik Anthony

+46 (0)8-453 67 45fredrik.anthony@auktionsverket.se


Värderare - Specialist Klockor

Albin Petersén

+46 (0)8-453 67 13albin.petersen@auktionsverket.se


Värderare - Allmoge

Louise Kagger

+46 (0)8-453 67 15louise.kagger@auktionsverket.se


Värderare - Specialist smycken

Maria Björkman

+46 (0)8-453 67 40maria.bjorkman@auktionsverket.se


Värderare - Äldre silver

Michael Andrén

+46 (0)8-453 67 27michael.andren@auktionsverket.se


Värderare - Leksaker

Per Björklund

+46 (0)8-453 67 26per.bjorklund@auktionsverket.se


Värderare - Vintage Fashion. Föräldraledig

Annabel Jansson Toor

+46 (0)8-453 67 00annabel.toor@auktionsverket.se


Värderare – Specialist

Henrik Birkeland Åberg

+46 (0)733 40 67 64henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Katharina Fahlstedt

+46 (0)8-453 67 49katharina.fahlstedt@auktionsverket.se


Specialist - Böcker, kartor & handskrifter

Bertil Landström

+46 (0)8-453 67 91bertil.landstrom@auktionsverket.se


Värderare - Modern keramik

Jonas Jakobsson

+46(0)8-453 67 38jonas.jakobsson@auktionsverket.se


Nyheter

2022-08-05

Enastående engagemang för unik keramikauktion på Blå Hallen i Höganäs

Auktionssalen var full av entusiastiska köpare när Stockholms Auktionsverks VD Li Pamp välkomnade alla till keramikauktionen på Blå Hallen i Höganäs söndagen den 31 juli. Intresset för nordisk keramik visade...

Enastående engagemang för unik keramikauktion på Blå Hallen i Höganäs

2022-07-04

En av Sveriges största fotokonstsamlingar säljs på auktion!

Samlingen ”To Til Matias” består av över 600 inramade fotografier som Matias Ibanez har fått av professionella fotografer han hjälp genom åren. Han var länge huvudägare och VD på ProCenter...

En av Sveriges största fotokonstsamlingar säljs på auktion!