Konsolbord, gustavianskt av Pehr Ljung

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788), konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, fält med pärlstav och vinlövsrankor, centralt placerad medaljong av gips med klassicerande kvinnoprofil, överkragade benanfanger med bandfläta, avsmalnande ben med kannelering, skiva av breccia-typ, höjd 80,5, 83 x 47 cm, slitage, smärre förgyllningsskador, skivan lagad

LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148, jämför skurna vinlövsdekorer, utförda av Pehr Ljung 1791, på serveringsbord i matsalen på Gustav III:s paviljong på Haga
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2015, nr 1106, jämför Johan Tobias Sergels konsolbord med identisk sargdekor och ben

2413

2017-06-07