Grande Coupe, Restauration

Grande Coupe, Restauration
Grande Coupe, Restauration
Grande Coupe, Restauration
Grande Coupe, Restauration
Grande Coupe, Restauration
Grande Coupe, Restauration
Grande Coupe, Restauration
Grande Coupe, Restauration

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

GRANDE COUPE, parisarbete, Restauration, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, rund sockel på tassfötter, basen med reliefdekor av blomsterfestonger, facklor och palmetter, stående putti med blomsterkransar bärande uppsats, sarger med roulettedekor och kymation, genombruten korg med växtornamentik, höjd 54 cm

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I-II, München 1986, sidan 384ff, jämför bordsuppsatser, sidan 711, jämför Gérard-Jean Galles modell för bordsuppsats

2384

2017-06-07