Arkiv

Klassiska - Page 2

Byrå, rokoko, av Nils Gladberg

Brickbord, sengustavianskt, J.C. Linnings krets

Spegel, karolinsk barock, tillskriven Precht

Biblioteksbord, 1800-talets första hälft

Baljfåtöljer, tillskrivna Ephraim Ståhl

Matbord, 1800-tal

Matbord, 1800-tal

Sekretär, stockholmsarbete i rokoko

Kandelabrar, Karl Johan, tillskrivna R.F. Lindroth

Toalettbord, rokoko av Lorentz Nordin

Spegellampetter, gustavianska av Niclas Meunier

Byrå, sengustavianskt stockholmsarbete

Bergèrer, parisarbeten i empire