Spegel, karolinsk barock, tillskriven Precht

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

BURCHARDT PRECHT (1651-1738, hovbildhuggare 1682) tillskriven, spegel, dekor av förgyllda gjutna blyornament, kvicksilverfolierade fasetterade glas, krönt av Zeus örn samt fruktkorgar, kantglasen med målad dekor av berainornamentik, 127 x 64 cm, smärre skador och lagningar, övre glaset och bakstycket senare, lösa kröndekorer medföljer

2398

2017-06-07