Byrå, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

44000 SEK

Arviointi

40 000-50 000 SEK

Kuvaus

BYRÅ, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag, övre lådan med lådinredning bakom klaff, lådförstycken med mässingskanter, snedställda hörn krönta av joniska kapitäl med bladfestonger, kanneleringar med raka avslut, avsmalnande ben med guttæ och fothylsor i mässing, konstruktionen med kassetterade fyllningar mellan lådorna, skiva i kolmårdsmarmor med dubbla källningar, nyckel medföljer, höjd 86, 103 x 51 cm, smärre fanérlagningar

2367

Päivämäärä:

2017-06-07