Spegellampetter, gustavianska av Niclas Meunier

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), ett par spegellampetter, gustavianska stockholmsarbeten, av Niclas Meunier (spegelfabrikör i Stockholm 1754-97, kunglig hovspegelmakare 1769), signerade NM samt Stockholms hallstämpel 1786(?), för vardera ett ljus, fasetterade kvicksilverfolierade glas med slipad dekor av stjärna, ljusarmar i brännförgylld mässing, 45,5 x 20 cm, blykant saknas delvis, ena övre glaset ej ursprungligt

2355

2017-06-07