Sekretär, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SEKRETÄR, stockholmsarbete i tidig rokoko, fanerad med jakaranda, plommon och valnöt, matterade och polerade brännförgyllda bronsbeslag av hög kvalitet, draghandtag och nyckelskyltar med ymning dekor av akantus, rocailler och voluter, bukig front och raka sidostycken, snedställda mässingsskodda hörn, inläggningar av friser och fält, klaff med bakomliggande lådinredning med blindträ i ek, nycklar medföljer, höjd 106, 115 x 65 cm, slitage, fanérskador och lagningar, ena sidan med torrspricka

PROVENIENS:
Kommendör Nils Sundström (1846-1931) och hans maka Anna Maria, född Hedin (1868-1949), Djursholm
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

2343

2017-06-07