Brickbord, sengustavianskt, J.C. Linnings krets

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

BRICKBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, Johan Christian Linnings krets, fanerad och massiv mahogny, träskuren dekor, sargen med inläggningar av friser och romber, genombrutna hörnkonsoler, fyrkantiga benanfanger med skålad front, dekor av flamma, cylinderformad kannelerad del, fyrkantigt avslut med hjultrissor, svarvat fotkryss med urna, bricka i bleckplåt med målat herrgårdsmotiv, märkt Jennings Kent, höjd 76, 77 x 60 cm, sargkant med smärre skador, brickan med skador, urnan med spår av hänklar

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, nr 1511, jämför skurna detaljer i arkitektbord signerat av Johan Christian Linning
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2015, nr 1109, jämför salongsbord signerat 1793 av Isac Löfgren vid Johan Christian Linnings verkstad

OTRYCKTA KÄLLOR:
Riksarkivet, Stockholm: Hertinnan Hedvig Elisabeth Charlotta, Inkomna räkningar o.d., 1774-1818

Brickbordet för tankarna till slottssnickaren Gottlieb Iwersson genom sitt strama formspråk och träskurna detaljer i mahogny, men runtomkring den store mästaren fanns en ny generation intressanta och mycket kvalificerade möbelsnickare.

I Riksarkivet finns hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlottas räkenskaper för åren 1774-1818 bevarade, materialet ger en god inblick i alla de inventarier som köpts in till hennes enskilda egendom. Vid en genomgång av alla dessa hundratals kvittenser framgår att hertiginnans utan konkurrens mest anlitade snickarmästare var Johan Christian Linning fram till 1800-talets början. Som son till den kände rokokomästaren Christian Linning präglades hans lärotid av den äldre traditionen inom snickarskrået. Johan Christian kom att under en övergångsperiod tillverka gustavianska intarsiamöbler, men är mest känd för sina suveräna sengustavianska arbeten, där han utvecklade en utsökt fin snickeriteknik. Influenserna från de engelska möbelsnickarnas perfektionism är påtaglig. Inte sällan tillverkade Linning innovativa möbeltyper med sinnrika inredningar och praktiska funktioner, där skrivmöblerna intar en särställning.

Auktionens brickbord har referenser till Linning och hans krets, exempelvis förekommer liknande träskurna detaljer i arkitektbord signerade av just Johan Christian (jämför Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, nr 1511). Vidare är ett högklassigt salongsbord, utfört 1793 av gesällen Isac Löfgren vid Johan Christian Linnings verkstad, intressant genom sin kannelerade sarg som ansluter nära till brickbordets detaljer i benen (jämför Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2015, nr 1109). Isac Löfgren var under åren 1782-1787 lärling i Georg Haupts verkstad, som utlärd gesäll 1787 var han verksam hos Johan Christian Linning, fram till hans död 1801. Kontrastverkan mellan den rödbruna mahognyn och inläggningar av fält och friser i ljusa träslag som citron är vanligt förekommande i Löfgrens byråar och skrivmöbler, på samma sätt som i brickbordets sarg.

Johan Christian Linning ersattes omkring 1802 i stor utsträckning av den yngre Carl Gustaf Foltjern, som tillverkare av nya möbler till hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta och för underhåll av befintliga inventarier. Foltjern var son till den välkände Gustaf, bördig från Folkärna socken i Dalarna. Carl Gustaf var under en period gesäll hos Nils Petter Stenström och 1793 flyttade han till S:t Petersburg och blev upptagen i det tyska snickeriämbetet. Sju år senare återvände han till Stockholm och från 1801 tituleras han hovschatullmakare. En intressant iakttagelse i sammanhanget är att den 23 december år 1800 levererade Carl Gustaf Foltjern följande möbel till hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta: "The Bricka, lacquerad, bord till detsamma af Mahogone, med rullar under fötterna".

2368

2017-06-07