Ljuskrona, omkring 1900, Baccarat

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

LJUSKRONA, parisarbete, omkring 1900, Baccarat, för 30 ljus, förgylld stomme i brons, behängd med olikslipade prismor och klockor, stången klädd med blåsta glas, 28 droppskålar i glas märkta Baccarat, botten med slipad skål, höjd 130, diameter 112 cm, nagg, enstaka armar något stukade, elektrifierad

2365

2017-06-07