Konsolbord, högklassigt arbete med nautiska emblem

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

KONSOLBORD, 1700-talets fjärde kvartal, högklassigt arbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, stomme av ek, sargen med nautiska emblem av treuddar, paddlar och psykopomper, hörnfleuronger, kannelerade avsmalnande ben med nollgaller, akantushölstrade avslut med pinjekottar, skiva portoromarmor, höjd 82, 92 x 47 cm, skiva med smärre lagning, spår av träskiva

PROVENIENS:
Boktryckare Axel Cedergren (1804-1903), Stockholm

LITTERATUR:
Carl David Moselius: Louis Masreliez - med en inledning om Adrien och Jean Baptiste Masreliez´ verksamhet på Stockholms slott, Stockholm 1923, sidan 146ff
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 113, jämför konsolbord i Sophia Albertinas palats
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 172, jämför dekorelement i Hoglandsalen på Rosersbergs slott

Under den sengustavianska eran kretsade mycket av det politiska livet i Sverige kring Gustav III:s ryska krig, 1788-1790, där den svenske kungen utmanade sin kusin Katharina II av Ryssland genom casus belli. Resultatet av de sjöslag som utkämpades blev marginella, men inom inredningskonsten satte händelsen avtryck genom fantastifulla hyllningar till Gustav III och hans bror hertig Karl, som redan vid sitt dop utnämndes till storamiral.

Hertig Karls divan på Stockholms slott inreddes med nautiska förtecken 1793-1794 efter Louis Masreliez ritningar, som en direkt följd av Gustav III:s ryska krig. Ett drygt decennium senare stod hertig Karls våning klar på Rosersbergs slott, med Hoglandsalen som en grandios hyllning till storamiralens främsta seger vid Hogland 1788. I dörröverstyckena syns emblem av ankare, psykopomper och paddlar, dekorelement som även återkommer i ett par stora konsolbord, ursprungligen i spegelsalongen på Gustav III:s paviljong på Haga, men numera i Bernadottegalleriet på Stockholm slott.

Auktionens konsolbord är ett högklassigt arbete med träskuren dekor på en stomme av ek, valet av blindträ tyder på en tillverkning eller upphovsman från Frankrike. Där träslaget var populärt inom dåtidens möbeltillverkning. I sammanhanget är det värt att notera konstnärsfamiljen Masreliez, som rekryterades från Frankrike till Sverige i samband med färdigställandet av Stockholms slott. Ornamentbildhuggaren Jacques Adrien Masreliez (1717-1806) flyttade till Stockholm på 1700-talets mitt med sin son Louis (1748-1810), som blev en framstående inredningsarkitekt och målare. Hans yngre bror Jean Baptiste (1753-1801) föddes i Stockholm och arbetade liksom fadern som ornamentbildhuggare.

Bordets ben ansluter till ett konsolbord i Sophia Albertinas palats, där inredningen formgavs av Louis, medan hans bror Jean Baptiste stod för utförandet. Ihopsättningen av stommen har en svensk känsla och helheten präglas av ett mycket ambitiöst och högkvalitativt handlag.

2373

2017-06-07