Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, romboider och piggar, övre kjolen med blått glas mot genombrutet beslag, kronringen med dekor av maskaroner och rombformade akantusrosetter, ljusarmar i form av siffran fem, droppbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa delvis numrerade manschetter, höjd 100 cm, slitage, kompletteringar och nagg, enstaka hängen saknas

2361

2017-06-07