Spegel, rokoko av Niclas Meunier

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad NM, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, blomsterfestonger, rocailler och voluter, fasetterade kantglas i blått med förgylld pastellagedekor av blomslingor, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 130 x 56 cm, smärre sprickor och lagningar

2400

2017-06-07