Ampel, 1800-talets första hälft, Österrike

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

AMPEL, 1800-talets första hälft, Österrike, för sex ljus, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, takfäste med akantusblad, kedjefästen i form av drakhuvuden samt sittande putti, utsvängda bladhölstrade ljusarmar med sittande kvinnor, skålens mynning med genombrutet staket, botten med dekor av växtornamentik, amoriner och fauner, avslutande knopp, höjd 66 cm, lagningar och slitage, enstaka kompletteringar, spår av el, takfästet omförgyllt

2332

2017-06-07