Arkiv

Klassiska & Asiatiska - Page 6

Säng med sänghimmel, 1700-talets andra hälft

Karusellbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Spegel, sengustavianskt stockholmsarbete

Fällbord, alrot, av A.J. Rosendahl

Ljuskrona, sengustaviansk

Ljuskrona, sengustaviansk

Ljusstakar, 1700-talets andra hälft/omkring 1800

Appliquer, gustavianska stockholmsarbeten

Appliquer, 1800-talets början

Appliquer, 1800-talets början

Fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten

Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Nattkommoder, 17/1800-tal

Nattkommoder, 17/1800-tal

Salongsbord, sengustavianskt

Salongsbord, sengustavianskt