Arkiv

Klassiska & Asiatiska

Transsylvanien, bönematta med dubbelkolonner

Antik figural Kashan Motashem

Antik figural Kashan Motashem

Fragment av Isfahan-matta från 1600-talet

Antik Pekingmatta från ca 1900-1920-talet

Tabriz antik omkring 1900

Tabriz antik omkring 1900

Heriz med växtfärger och handspunnet garn

Antik Bakhtiari-matta från 1910-talet

Antik Bidjar kelleh

Antik Bidjar kelleh

Anatolisk antik matta

Anatolisk antik matta

Shirvan gallerimatta från 1800-talets andra hälft

Antik Bidjar från omkring 1900

Ghom semiantik 1940-50-tal i helsilke