Antik Bakhtiari-matta från 1910-talet

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BAKHTIARI, antik 1910-tal, motiv med cypresser och blommor, 423 x 330 cm, abrash, ena hörnet lagat

LITTERATUR
Peter Willborg, Chahâr Mahal va Bakhtiâri including the Feridân Area. Village, Workshop and Nomadic Rugs of Western Persia, 2002, jämför mönster på bild 164.

1419

2020-12-09