Transsylvanien, bönematta med dubbelkolonner

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

TRANSSYLVANSK MATTA, bönematta med mihrab och dubbelkolonner, sannolikt kopia efter gammal förlaga framtagen av Theodor Tuduc på 1930-talet, 156 x 124, lagning

PROVENIENS
Senem Arhan, Stockholm

I slutet av 1800-talet ökade intresset för orientaliska mattor hos både privata samlare och museer i Västeuropa och Nordamerika. Matthandlare och samlare av mattor anlände till Transsylvanien för att leta antika mattor och i samband med detta inrättades inventeringar av befintliga mattor i trakten och kyrkoförsamlingar vilka var i behov av pengar kunde sälja av gamla antika mattor vilka funnits i dess samlingar under lång tid.
Matthandlaren Theodor Tuduc handlade med äkta mattor och producerade kopior av äldre mattor, vilka var så välgjorda att museikuratorer världen över har trott de varit äkta.
I dag har dessa kopior framtagna av Theodor Tuduc runt förra sekelskiftet blivit antika samlarobjekt av historiskt intresse i sig själva.

1412

2020-12-09