Antik Bidjar från omkring 1900

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BIDJAR, antik omkring 1900, med mönster av flera fält s. k. Triclinium, 555 x 350 cm, ställvis hårt slitage, ena kortsidan med uppklippt slits vilken på baksidan är fodrad, smutsig

PROVENIENS:
Konstnären Oscar Björck (1860-1929), Stockholm
därefter i arv inom familjen

LITTERATUR:
Albin Roosval, red.: Svenska hem i ord och bilder, femte årgången, Stockholm 1917, sidan 37f, avbildad i vardags- eller skrivrummet i Oscar Björks hem på Valhallavägen 37, Stockholm

1417

2020-12-09