Ljuskrona, sengustaviansk

Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för åtta ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, markiser, piggar och romboider, krönt av plym, kronringen med dekor av romber och Medusa Rondanini, ljusarmar i form av siffran fem, doserad korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 98, diameter 70 cm, smärre nagg, slitage, kompletteringar, monterad med el

1099

2020-12-09