Fällbord, alrot, av A.J. Rosendahl

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

ANDERS JACOB ROSENDAHL (mästare i Arboga 1762-1836), fällbord, sengustavianskt, stämpelsignerat A:I.ROSENDAHL ARBOGA, oval skiva fanerad med alrot, kanten med mässingslist, balusterformad tripodfot av bonad björk, höjd 73, 42,5 x 37 cm, ett ben med lagning, smärre skador

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 311, jämför fällbord av Rosendahl

1009

2020-12-09