Sälja
Köpa
Auktioner
Avdelningar
Kalendarium
Kontakt
Våra auktionshus
Stockholm – Nybrogatan 32
Stockholm – Magasin 5
Stockholm – Sickla
Göteborg
Malmö
Helsingborg
Finland – Helsingfors
Tyskland – Hamburg
Tyskland – Köln
Tyskland – Neuss / Düsseldorf
Om Oss
Om oss
Vår historia
Våra specialister
Våra värderingsmän
Nyheter
sv
en
fi
de
sv-fi
Sälja
Köpa
Auktioner
Avdelningar
Kalendarium
Kontakt
Våra auktionshus
Stockholm – Nybrogatan 32
Stockholm – Magasin 5
Stockholm – Sickla
Göteborg
Malmö
Helsingborg
Finland – Helsingfors
Tyskland – Hamburg
Tyskland – Köln
Tyskland – Neuss / Düsseldorf
Om Oss
Om oss
Vår historia
Våra specialister
Våra värderingsmän
Nyheter
sv
en
fi
de
sv-fi
Arkiv
Böcker, Kartor & Handskrifter - Page 3
→
Nummerordning
Högst bud
Alla kategorier
1500-talstryck
Atlaser, kartor, glob
Autografer/övriga personer
Bibliofilupplagor
Böcker om böcker, periodica, språk
Carl von Linné
Fotografier, fotoböcker
Handskrifter och diverse
Handskrifter svenska författare
Historia, juridik, biografi
Inkunabler
Konsthistoria, Arkitektur
Kungliga autografer
Naturvetenskap, medicin, kokböcker
Planscher, planschverk
Resor, utländsk topografi
Svensk och utländsk vitterhet
Svensk topografi, Lapponica
Teologi, filosofi
Horatius Opera Parma Bodoni 1793
Mayakovsky Children´s book Moscow 1927
Ovidius´ Les metamorphoses 1677 in red binding
Stendahl (Beyle) Le rouge et le noir 1831
Tegnérs Frithiofs saga med flera
Konkret konst med serigrafier av bl.a. Baertling
Bauers Troll med 10 originallitografier 1915
Dubuffet La Fleur de Barbe 1960
Etchings by Max Beckmann in Die Fürstin 1918
Kleukens Das Vogel-ABC 1920
1 signerad teckning i tusch o. gouache GAN
The oldest english book on hunting in "facsimile"
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
>
Start
Vill du sälja?
Vi värderar dina föremål kostnadsfritt
x