Arkiv

Böcker, Kartor & Handskrifter - Page 8

Work on Siberia, Georgia, Kazan and Astracan

Bilbergs skrift om midnattssolen från 1695

Hülphers om Norrland i sidenband

Scheffer´s History of Lapland 1751

Jan Johanssons Signerier med originalteckningar

Wallins Gothländske samlingar 1747-76

Sju 1700-talsakvareller i ram

Sju 1700-talsakvareller i ram

Två gravyrer efter Bilang bl.a. Minne af segern

Botta´s Monument de Ninive 1849-50

Hyllningsplansch till Erik Dahlberg sent 1600-tal

Hogenberg 43 plates from Geschichtsblätter

Scarce plate Dance of Mary Magdalene by Hogenberg