Hyllningsplansch till Erik Dahlberg sent 1600-tal

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

OVANLIG HYLLNINGSPLANSCH TILL ERIK DAHLBERG. "Triumph auffgericht zu stets wehren der Glorie des hochwohlgebohrnen Grafen des ?-Herrn Erich Jönson Dahlberg König & Rath Feldt Marschal u. General Governeur der Hertzog tühmer Bremen u. Verden, durch F. A. von Rodenburg. Die Tropheen Cronen etc. Stellen vor vielfältige Ehren. So dieses Herrn Hohe Tugend lehren". (handskriven titel). Sent 1600-tal.

Hyllningsplansch till Erik Dahlberg, graverad plansch med dennes vapen under friherrelig krona i mitten, ca 460x305 mm. Med skador och pappersförluster i yttre kanter, några fuktfläckar, lagning på baksidan, ett veck.

Tillsammans med:
1 graverat porträtt (ca 270x170 mm., småfläckar, troligen upplimmad), ramat tillsammans med egenhändigt undertecknad kvittens, 3 rader, daterad 12 augusti 1694, ytterligare 3 rader av annan hand (fläckar), 1 egenhändigt undertecknat brev varav sista sidan med en egenhändig ej daterad kvittens av Erik Dahlberg. Folio (320x200 mm). 2 /12 sida utgörs av Blybergs brev och sista sidan av Dahlbergs egenhändigt signerade kvittens.

omfattande 1 1/2 sida i 8vo, daterad Jönköping 14 mars 1693 (bläckfläckar i nedre marginal, liten skada i marginal), 1 egenhändigt undertecknat dokument, omfattande 2 1/2 sidor i folio, daterad Riga 18 juni 1691.
7 svartvita fotografier från 1900-talet (flera dubbletter) rörande Dahlberg monterade på papper med mest maskinskriven text, samt 5 lösa fotografier eller kopior (bl.a. Dahlbergs standar, porträtt, värja etc.).

Ytterst ovanlig plansch. Troligen kommer detta ur John Konows samlingar.
Erik Jönsson Dahlbergh (1625-1703), svensk greve, militär, arkitekt och ämbetsman, adlad 1660, krigsråd 1677, landshövding i Jönköping 1687-93, fältmarskalk 1693, generalguvernör i Bremen och Verden 1693, generalguvernör i Livland 1696-1702. Dahlbergh planerade och redigerade det berömda planschverket Suecia antiqua et hodierna (Det forna och nuvarande Sverige), som innehåller ett stort antal kopparstick över svenska slott och städer, där många bygger på Erik Dahlberghs egna teckningar.

6094

2018-12-07