Arkiv

Böcker, Kartor & Handskrifter

Sparrman´s Museum Carlsonianum with 80 plates 1786

Hyllningsplansch till Erik Dahlberg sent 1600-tal

Northcote mezzotinta engraving A Tyger 1790

Invitation Versailles 1745

Invitation Versailles 1745

Skjöldebrands Voyage pittoresque au Cap Nord

Sandberg 2 originalakvareller för Ett år i Sverige

Hogenberg 43 plates from Geschichtsblätter

Schlangenhausen Holzschnitte Europäischen Städten

Sju 1700-talsakvareller i ram

Sju 1700-talsakvareller i ram

Sarre - Trenkwald on Oriental carpets 2 volumes

Två gravyrer efter Bilang bl.a. Minne af segern

Scarce plate Dance of Mary Magdalene by Hogenberg