Sju 1700-talsakvareller i ram

Sju 1700-talsakvareller i ram
Sju 1700-talsakvareller i ram
Sju 1700-talsakvareller i ram
Sju 1700-talsakvareller i ram

Klubbat för:

3000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

7 AKVARELLER I RAM. 7 akvarellscener målade på textil, 1700-tal. Akvarellerna föreställer bland annat husdjur, utspridda spelkort över ett golv, textilarbete, kvinnlig trädgårdsmästare, bikupa och ett memento mori-motiv. 5 av motiven med handskrivna sentenser under målningarna. Handskrivet a tergo "Gåfva af Farfar, å farmor, den 20 juli 1910 till Margreta Öhman. Detta arbetet af mamsell Carolina Sunberg å 1700-talet (sjuttonhundratalet). Emma Öhman".

Akvarellerna mellan 130x160 mm och 80x90 mm. Ramen 520x450 mm. Textilierna lätt nötta och
passepartout med fuktfläck i höger marginal. Ram från 1900-talets början.

6091

2018-12-07