Arkiv

Böcker, Kartor & Handskrifter - Page 3

Ekebergs Ostindiska resa 1773

Ekebergs Ostindiska resa 1773

Samling polletter från Stockholm 1800-tal, 2 ramar

Wulfschmidt Bondestolpe 1783 med illustrationer

Napoleon appointment signed Bonaparte 1803

Two works by William Chambers

Two works by William Chambers

Senex Karta Landsort Söderarm

Senex Karta Landsort Söderarm

Piso on natural history and medicine of India 1658

Bauers Troll med 10 originallitografier 1915

Svensk zoologi with plates by Palmstruch

Annenkoff Portrety St. Petersburg 1922

Invitation Versailles 1745

Invitation Versailles 1745

Seachart of the east coast of Sweden Waghenaer