Arkiv

Klassiska & Asiatiska - Page 3

Kanopkärlslock, Sentid, Holtermanns samling

Täcke, 1700-tal

Täcke, 1700-tal

Relieftallrik, barock, av Paulus Öham d.y.

Guldvåg, Fredrik I:s tid

Guldvåg, Fredrik I:s tid

Ram, 1800-talets första hälft

Ram, 1800-talets första hälft

Ask med lock, 1800-talets andra hälft

Ljusstakar, Ryssland

Ljusstakar, Ryssland

Skulptur, omkring 1600

Skulptur, omkring 1600

Skulptur, tillskriven Burchardt Precht

Lockurnor, sannolikt N.A. Bakhmetevs glasbruk

Parkurna, 1800-talets tredje kvartal

Kanopkärl, Sentid, Egypten

Kanopkärl, Sentid, Egypten