Arkitektskrivbord, rokoko
Valmis
2020-06-10
58
| Korkein tarjous | 60000 SEK |
| Arviointi | 80 000-100 000 SEK |
ARKITEKTSKRIVBORD, stockholmsarbete i rokoko, Lorentz Nordins art, fristående, fanerat med amarant och valnöt, beslag av mässing, uppfällbar skinnklädd skiva med guldsnitt och bokstöd, sju lådor med fackinredning, lådor i al, täckta zinkor, utfällbara ljusbrickor, svängda avsmalnande ben, nyckel medföljer, höjd 77, 133 x 68 cm, skador och lagningar, ljusbrickor kompletterade
LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, bild 75-78, jämför sekretär av Lorentz Nordin