Arkitektskrivbord, rokoko

Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko
Arkitektskrivbord, rokoko

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

ARKITEKTSKRIVBORD, stockholmsarbete i rokoko, Lorentz Nordins art, fristående, fanerat med amarant och valnöt, beslag av mässing, uppfällbar skinnklädd skiva med guldsnitt och bokstöd, sju lådor med fackinredning, lådor i al, täckta zinkor, utfällbara ljusbrickor, svängda avsmalnande ben, nyckel medföljer, höjd 77, 133 x 68 cm, skador och lagningar, ljusbrickor kompletterade

LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, bild 75-78, jämför sekretär av Lorentz Nordin

58

2020-06-10