Dryckeskanna silver Stockholm 1600-tal

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

HERMAN DANCKWARDT, dryckeskanna, verksam i Stockholm 1643-52, cylindrisk, tre fötter och tumgrepp liknande granatäpplen, svängd hänkel, plant lock med graverad blad- och blombård, på livet graverat alliansvapen ätterna Gärffelt och von Vegesack samt initialerna T. V. G. och M. V. V., invändigt förgylld, höjd 14 cm, vikt 683 g, på locket graverade initialer från 1700-talet, i botten graverad gåvoinskription år 1811

PROVENIENS
Tomas Gerwe adlad Gärffelt år 1643 och död ca 1669, ägare till Hammarby (sedemera Linnés Hammarby)
gift med Margareta von Vegesack, död 1665.
Tomas Gärffelt var överste 1646 och kommendant i Stralsund 1656, han fick krigsråds titel år 1663.

232

2020-06-10