Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin

Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin
Byrå, rokoko, av Jacob Sjölin

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), byrå, rokoko av stockholmskvalitet, stämpelsignerad J. SJÖLIN samt Köpings hallstämpel, bukig form, fanerad med alm och alrot, förgyllda beslag av mässing, konturerade fält i lådförstyckena, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skrivskiva, nyckel medföljer, höjd 81, 120 x 59 cm, smärre lagningar, 1800-tals lås

41

2020-06-10