Arkiv

Klassiska - Page 5

Spegel, karolinsk barock, av Burchardt Precht

Bergkristallkrona, Louis XV, 1700-tal

Conrad Carlman, Ung flicka med flätor och pojke

Elsa Beskow, Augusti

Elsa Beskow, Augusti

Konsolbord, sengustavianskt, Masreliez art

Sekretär, stockholmsarbete i empire

Hörnskåp, stockholmsarbete i rokoko

Alfred Edward Emslie, Tempelberget i Jerusalem

Spegel, transition, av Samuel Bomansson

Parkskulptur, 1800-talets slut

Parkurnor, 1800-talets tredje kvartal

Stolar tillskrivna Heinrich Gambs verkstad