Elsa Beskow, Augusti

Elsa Beskow, Augusti
Elsa Beskow, Augusti
Elsa Beskow, Augusti
Elsa Beskow, Augusti
Elsa Beskow, Augusti
Elsa Beskow, Augusti
Elsa Beskow, Augusti
Elsa Beskow, Augusti

Klubbat för:

70000 SEK

60 000-80 000 SEK

ELSA BESKOW
1874-1953
Augusti
Signerad EB.
Akvarell på papp, 28,2 x 23 cm

LITTERATUR:
Originalillustration till bilderboken Elsa Beskow: Årets Saga, Stockholm 1927.

Få svenska konstnärer är lika älskade som Elsa Beskow. I över hundra år har hennes ljuvliga illustrationer trollbundit svenskarna, och många är vi som vuxit upp med Beskows månadsskildringar på väggarna i barnrummen. Dessa skildringar ingick i bokverket Årets Saga, som utkom 1927, innehållandes charmfulla akvareller föreställande de 12 månaderna tillsammans med kända ramsor över veckodagarna och skildringar av årstidernas växlingar. Denna samling som nu försäljs på Stockholms Auktionsverk, med proveniens direkt från familjen Beskow, har i årtionden befunnit sig i ett bankfack och visas nu för första gången för allmänheten. I samlingen ges en unik inblick i Beskows sätt att teckna där man kan följa hennes måleri från de första penseldragen till färdig målning. Totalt ingår 4 månadsakvareller och 11 illustrationer i samlingen, innehållandes bland annat omslagsmotivet till Årets Saga samt en underbar illustration av ramsan:

Trettio dagar har november,
april, juni och september,
tjugoåtta en allen,
alla de övriga trettioen.

Trots att Beskows skildringar idag kan te sig något förskönande och idylliska ansågs de radikala vid tiden. Konstnärinnan och barnboksförfattaren växte upp i ett progressivt och kvinnodominerande hem, vilket också kom att speglas i hennes böcker där hon utmanade både skolväsendet och kyrkan. Sättet att se på barns roll i samhället var nyskapande, där hon skrev och tecknade ur ett barns perspektiv, och lät vuxna framträda som barnens jämlikar, och ibland, likt farbror Blå, stå som företrädare för en auktoritär föråldrad uppfostran och ordning som hon själv ville bort ifrån. Elsas värld var i stället fri och fantasifull, något som hon ville förmedla till sina unga läsare. Genom hela livet behöll hon barnet inom sig i sitt skapande och förlorade aldrig blicken för fantasins värld. Denna skaparkraft blir i högsta grad synlig i Årets Saga, där naturens skiftningar och månadernas karaktäristika blandas friskt med näpna barn och oemotståndliga figurer.

2350

2019-12-10