Konsolbord, sengustavianskt, Masreliez art

Klubbat för:

70000 SEK

75 000-100 000 SEK

KONSOLBORD, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, Jean-Baptiste Masreliez art, träskuren dekor, förgyllt med matt och polerat guld, sarger med kymation, fält med porfyrimitation på glas, skuren dekor av eklöv och ekollon, hörnfleuronger, kannelerade ben med pärlstav, bladhölstrade fotavslut med halvklot, skiva av carraramarmor, höjd 80,5, 81,5 x 40 cm

LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 113, jämför konsolbord i Sophia Albertinas palats, sidan 214, bild 63, jämför bildhuggeriarbeten på gueridon tillskriven Jean-Baptiste Masreliez i Gustav III:s paviljong på Haga
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 174, appliquer av Fredric Ludvig Rung, 178f, jämför divansgavlarna efter förlaga från Tullgarn samt konsolbord med porfyrskiva i Divanen
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2019, nr 1051, jämför konsolbord attribuerat till Jean-Baptiste Masreliez från Ekolsunds slott

Konsolbordets formgivning ansluter till ornamentbildhuggare Jean-Baptiste Masreliez oeuvre när man jämför såväl helhet som detaljer i dekorerna. Några goda referenser återfinns på Gustav III:s paviljong på Haga, där bröderna Louis och Jean-Baptiste Masreliez hade ett stort inflytande på inredningarna. I Divanen på övre våningen i paviljongen står ett litet konsolbord med porfyrskiva som säkerligen har Jean-Baptiste Masreliez som upphovsman. Den suveräna formgivningen återgår på brodern Louis kända ritningar och har ett genomgående antikiserande drag inspirerat från de arkeologiska utgrävningar som pågick i Italien under 1700-talets andra hälft. Både konsolbordet på Haga och auktionens bord har variationer på eklövsbårder i sargerna, ett dekorelement som även återkommer i Biblioteket. Över spiskransen hänger ett par utsökta appliquer urtförda av Fredric Ludvig Rung efter Louis Masreliez ritningar, även dessa har dekorerats med korslagda eklövsgrenar med ekollon.

2044

2019-12-10