Stolar tillskrivna Heinrich Gambs verkstad

Klubbat för:

60000 SEK

60 000-80 000 SEK

HEINRICH GAMBS VERKSTAD (verksam som mästare i S:t Petersburg sent 1780-tal-1831) tillskrivna, åtta stycken stolar, högklassiga arbeten, Alexander I, mahognyfanerade på stomme av björk, ryggbricka med svärtade kanter, träskuren och förgylld dekor av palmetter, stoppad rygg, främre benen skulpterade i massiv mahogny i form av tassfötter, sabelformade bakben, originalsadelgjord, sitthöjd 44 cm, smärre skador och lagningar

PROVENIENS:
Friherrliga ätten Bennet, Rosendals slott, Kropps socken, Skåne län
Helsingborgs Auktionsverk, Slottsauktion Rosendal, 9 augusti 2014, nr 108

LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 1, Malmö 1966, sidan 219, avbildade i Förmaket på Rosendals slott
A. Koutchoumov: Pavlovsk - Le Palais et le Parc, Leningrad 1976, bild 198, jämför stol från Gambs verkstad i Pavlovsk

Den ryska guldåldern inom möbelkonsten varade under drygt 60 år, från den franska Louis XIV till Louis-Philippe. Till skillnad mot den kejserliga franska empiren som spreds över Europa och nådde till Sverige som den inhemska varianten Karl Johan, så var de högklassiga ryska möblernas beställare ytterst begränsad till tsaren, hans familj och en inre krets av adel och militärer. Under Alexander I:s regeringstid under 1800-talets första decennier, skapades fantastiska inredningar till Eremitaget och det kejserliga residenset Pavlovskpalatset, båda i S:t Petersburg. Heinrich Gambs och Karl Scheibes verkstäder levererade flertalet av de möbler som beställdes, flera av dessa ritades av Andrei Nikiforovich Voronikhin och Luigi Rusca.

2049

2019-12-10