Hörnskåp, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

65000 SEK

30 000-40 000 SEK

HÖRNSKÅP, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, Christopher Tietzes art, fanerad och massiv mahogny, brännförgyllda beslag, stomme i al, profilerat krön, halvrund form, tre fasta hyllplan samt en låda med droppbeslag, låskistor i mässing, nedre delen med en hylla, parställda fötter med beslag i form av tassar, märkt med fraktetikett Gårdsegaren Herr Axel Olsson Strengnäs, nyckel medföljer, höjd 207, 91,5 x 61 cm, slitage, smärre skador, mindre listdelar och ett fotbeslag saknas
Hörnskåpet har Tietzes form på sarg och ben

PROVIENS:
Stopalo

2036

2019-12-10