Spegel, transition, av Samuel Bomansson

Klubbat för:

60000 SEK

60 000-80 000 SEK

SAMUEL BOMANSSON (spegelmakare i Stockholm 1756-1771), spegel, högklassigt stockholmsarbete i transition, signerad SB, träskuren delvis graverad dekor, förgyllning i trios couleurs med polerat guld och slagmetall, uppsvängt genombrutet krön med lagerkrans och lagergirlanger, bandrosett, rocailler och voluter, ramen med graverad bladbård mot pikerad grund, avslutande lagergirlanger och voluter, fasetterade, kvicksilverfolierat och silverfolierat glas, 220 x 90 cm, smärre förgyllningsskador, lagningar, krönet kompletterat, nedre glaset senare

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 99, jämför närmast identisk spegel signerad och daterad av Samuel Bomansson 1772

Spegelmakaren och förgyllaren Samuel Bomanssons utsökta arbeten tillhör de mest uppskattade från den fullt utvecklade rokokon till den begynnande gustavianska epokens transitionsarbeten. Anledningen är ofta uppenbar när man betraktar de utsökta träsniderierna med graverade och pikerade detaljer, vackert förgyllda i två- eller trefärgat guld, vilka blivit ett signum för mästaren. Bomansson gick i lära hos Olof Westerberg, som redan 1738 inrättade en spegelfabrik i Stockholm. Andra kända spegelmakare och bildhuggare som fick sin skolning hos Westerberg är Gustaf Johan Fast, Johan Åkerblad och Niclas Meunier.

2105

2019-12-10