Arkiv

Klassiska - Page 10

Nils Kreuger, Vid aftonlampan - Bertha Kreuger syr

A Russian icon of Daniel the Prophet, 16th century

Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Ståndskåp, Jämtland, tillskrivet Sivert Hansson

Baljfåtöljer, sengustavianska

Baljfåtöljer, sengustavianska

Byrå, gustaviansk, av Fredrich Iwersson

Trädgårdsskulptur, 1800-talets första hälft

Parkbänkar, 1900-talets första hälft

Bord, 1800-tal, Grand Tour souvenir

Skulpturer, sengustavianska, Åsby diabas

Gunnar Hallström, Valborgsmässoafton, Birka

Axel Petersson, Döderhultarn, Lantlig idyll