Axel Petersson, Döderhultarn, Lantlig idyll

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

AXEL PETERSSON, DÖDERHULTARN
1868-1925
Lantlig idyll - Kobröllop
Skulpturgrupp i fem delar, bestående av tjur och ko samt tre figurer. Snidat och delvis svärtat trä. Kon stämpelsignerad, bondgubben stämpelsignerad samt signerad, bondkvinnan stämpelsignerad, bondpojken stämpelsignerad. Längd tjuren och kon 43 cm. Höjd tjuren 30 cm. Figurerna 18-25 cm. (5)

I auktionsgruppen inkluderas en teckning: Bondpar, signerad Döderhultarn. Blyerts på papper, 26,5 x 21 cm.

Torparhustrun har kommit med pojke och ko till herrgårdstjuren.

PROVENIENS
Gåva av skulptören till ´kärestan´ Esther
därefter i arv till hennes syster Elin Stenborg
därefter i arv inom familjen Stenborg fram till idag

Skulpturgruppen har ingått i en samling som lämnade Sverige på 1960-talet med familjen Stenborg som installerade sig i Venezuela, där den funnits fram till idag

1312

2019-06-12