Nils Kreuger, Vid aftonlampan - Bertha Kreuger syr

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

NILS KREUGER
1858-1930
Vid aftonlampan - Bertha Kreuger syr
Signerad och daterad N Kreuger 1892. Olja på pannå, 18,5 x 24,5 cm.

PROVENIENS
Bessie Kreuger, Stockholm
Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), Karlstad, syssling till konstnären Nils Kreuger
därefter i arv fram till nuvarande ägare

LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 238

1292

2019-06-12