Gunnar Hallström, Valborgsmässoafton, Birka

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

GUNNAR HALLSTRÖM
1875-1943
Valborgsmässoafton, Birka
Monogramsignerad och daterad 1904. Olja på duk, 70 x 100 cm

LITTERATUR
Svensk konstkrönika under 100 år, Natur och Kultur, Stockholm 1952, avbildad i svartvitt under år 1904, bild nr 8

1284

2019-06-12