Skulpturer, sengustavianska, Åsby diabas

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

MEDICILEJONEN, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, efter antik förlaga, parställda, patinerad och förgylld brons, monterade på socklar av Åsby diabas från Elfdals Porphyrverk, höjd 14, 17 x 7 cm

LITTERATUR:
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 128, nr 83, jämför sengustaviansk brevpress med lejon

Medici-lejonen är två marmorskulpturer av lejon uppförda i slutet av 1500-talet vid Villa Medici i Rom, och sedan 1789 placerade i Loggia dei Lanzi vid Piazza della Signoria i Florens. Den ena skulpturen var en omarbetning av en antik relief. Skulpturerna avbildar stående lejonhanar som tittar åt sidan och har en sfär eller boll under ena tassen.

Skulpturerna har blivit kopierade och tjänat som förebild till liknande offentliga skulpturer på över 30 andra platser.

Historik
Skulpturerna beställdes av Ferdinand I av Toscana för Villa Medici som han förvärvat 1576.

Det första lejonet var ursprungligen en antik relief från 100-talet som omarbetades av Giovanni di Scherano Fancelli. Det andra lejonet utfördes som en pendang av Flaminio Vacca, från ett kapitäl från Jupitertemplet.

Slottslejonen är två bronsskulpturer av lejon som står på Lejonbacken nedanför Stockholms slotts norra fasad i Stockholm.

Diabas och porfyr är två helt skilda bergarter. De har helt olika kemisk sammansättning och egenskaper. Dalaporfyrerna är mycket finkorniga med enstaka större strökorn av fältspat. Finkornigheten och mineralsammansättningen gör porfyren nötningsbeständig. Den är därför svårbearbetad, men har man tålamod och fått upp en blank yta behåller den glansen länge. Åsbydiabasen är grovkornig och betydligt mer lättbearbetad. Porfyrerna kring Älvdalen är knappt 1,7 miljarder år gamla. Åsbydiabasen som fått sitt namn efter Åsens by norr om Älvdalen är betydligt yngre med sina 1,27 miljarder år.

1141

2019-06-12