Arkiv

Moderna & Nutida - Page 3

Taklampa, Art noveau, 1900-talets början

Bergboms, golvlampor, 1 par, 1950-tal

Poul Henningsen,

Poul Henningsen, "PH-Kotte", takarmatur

Skåp, Swedish Modern, 1940-tal

Axel Einar Hjorth,

Axel Einar Hjorth, "Record", skåp, NK 1935

Arne Jacobsen, matbord, 6 stolar, Fritz Hansen

Axel Einar Hjorth,

Axel Einar Hjorth, "Utö", stolar, 4 st.

Frits Schlegel, soffa och fåtöljer, Danmark

Johannes Andersen, stolar, 6 st.,Danmark

Göran Malmvall , byråer, 1 par, Svensk Fur

Josef Frank, fåtöljer 2 st., Svenskt Tenn

Josef Frank, soffa, Svenskt Tenn