Arne Jacobsen, matbord, 6 stolar, Fritz Hansen

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ARNE JACOBSEN, matbord och stolar, 6 st., Fritz Hansen 1950-tal, stolarna av modell "Myran", stolarnas sitsar av formpressad laminerad jakaranda, bordsskivan fanerad med jakaranda, ben av förkromat stål avslutade med plastkåpor, stolarna undertill märkta FH DANMARK, bordets höjd 71, längd 118, bredd 85 cm, stolarnas höjd 67, sitthöjd 43 cm, bruksslitage, smärre fanérskador, några plastkåpor ej original

HISTORIK
Stolen "Myran" formgavs 1952 och blev en av Arne Jacobsens mest kända möbler.
Auktionens bord och stolar har varit i samma familjs ägo sedan 1959, då de övertogs från en dansk familj som flyttade ur sin lägenhet och inte kunde ta med sig sina möbler.

1077

2020-06-11