Arkiv

Klassiska - Page 5

Trädgårdsurnor, 1800-talets tredje kvartal

Tazza, Karl Johan

Tazza, Karl Johan

Grand Tour motiv från Paestum, Lusieris krets

Fontän, 1800-talets slut

Fontän, 1800-talets slut

Statyett, 1700-talets slut, sannolikt Rom

Flintlåspistoler, av Johann Andreas Kuchenreuter

Skulptur, tillskriven Jan Pieter van Baurscheit

Spegelmålning, tillskriven Anders Bergius

Målkärl, Lars Björn, Norrköping 1724

Pokal, 1700-tal, Kejserliga glasmanufakturen