Arkiv

Klassiska - Page 8

Miniatyrskrin,

Miniatyrskrin, "Gunilla Bielkes dosa", renässans

Byrå, rokoko, av Nils Gladberg

Brickbord, sengustavianskt, J.C. Linnings krets

Spegel, karolinsk barock, tillskriven Precht

Florentinsk skola, Allegori över skulpturkonsten

Louis Sparre, Vy över Skeppsbron och Söders höjder

Olof Hermelin, Tvätterskor på isen

Tysk skola, ca 1620, Jungfru Marias undervisning

Vanitycase 14 k guld med safirer Ryssland

Biblioteksbord, 1800-talets första hälft

Baljfåtöljer, tillskrivna Ephraim Ståhl

Matbord, 1800-tal

Matbord, 1800-tal