Urnor, 1800-talets första hälft, diabas

Klubbat för:

140000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

URNOR, ett par, 1800-talets första hälft, matterad och polerad brännförgylld brons, granitell möjligen finkornig Åsbydiabas, fyrkantig bas med lagerkrans, akantushölstrad bas, midjan med infälld palmettbård, hänkelfästen i form av korslagda ymnighetshorn, uppsvängda hänklar i form av växtornamentik, avslutande lockknopp av pinjekotte, hänklar med gjutarmärkning, höjd 38 cm, lagningar, spår av beslag

LITTERATUR:
Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 136f, jämför jardinjär av Åsbydiabas i Mahognyförstugan på Rosendals slott
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 30f, jämför jardinjär av Åsbydiabas i Vita havet på Stockholms slott samt text om diabasen

2243

2017-06-07