Arkiv

Klassiska

Heriz, antik

Heriz, antik

Kashan, antik tidigt 1900-tal, korkull

Bakhtiari, semiantik

Bakhtiari, semiantik

Tabriz, semiantik 1930-tal, signerad Benlian

Hereke, signerad Ahmad Aldabir, silke

Kerman, antik, porträtt av Shah Abbas Safavi

Tabriz, semiantik 1920-tal

Tabriz, semiantik 1920-tal

Heriz, semiantik

Heriz, semiantik

Veramin, semiantik

Veramin, semiantik

Tabriz, semiantik 1930-tal

Tabriz, semiantik 1930-tal

Kazak, 1800-talets andra hälft

Kazak, antik ca 1890

Kazak, antik ca 1890